בישור במקום העבודה

מאת  אשוק נחנאני

© כל הזכויות שמורות ל-9Marks

ההתנגדות של התרבות לאמונה המשיחית הולכת וגוברת. איך היא משפיעה על הבישור שלך במקום העבודה? האם אתה נאמן או פוחד יותר משהיית?

קשה להאשים אותך אם אתה פחדן יותר משהיית. ההתקדמות המואצת של הליברליזם החברתי והמדיניות של ניהול משאבי אנוש שמקדמת "סובלנות" במקום העבודה, רק מחזקות את שני הפחדים שאותם אנחנו בדרך כלל מציינים כסיבה לא לבשר לחברינו לעבודה: פחד מפגיעה חברתית ופחד מההשלכות לגבי הקריירה שלנו, כמו למשל פיטורים או אי-קידום.

תמיד היה קשה לבשר, אבל ההתנגדות בימינו נועזת יותר מתמיד. פעם אנשים לא מאמינים נהגו להגיד "איש איש באמונתו יחיה". כיום סביר יותר שיאשימו אותנו בטיפשות לשמה ("ברצינות? אתה לא מאמין באבולוציה?") או בשנאה וצרות אופקים ("איך אתה מעז להגיד שהומוסקסואליות היא חטא?"). יותר ויותר מעסיקים מבצעים בדיקה יסודית ברשתות החברתיות לפני החלטה על העסקה או קידום. לא רחוק היום שחברות שמפחדות מתלונות על הטרדה ואפליה במקום העבודה, לא יעסיקו משיחיים בולטים מדי ויעדיפו עובדים שיעוררו פחות חילוקי דעות.

למרות כל זאת, אני אסיר תודה על האחים באמונה שיָראו את אלוהים יותר מאשר בני אדם וחלקו איתי את הבשורה. האמונה שלי היא פרי של בישור במקום העבודה.

עובד, אובד ונמצא

לפני שתים עשרה שנה עבדתי כחוקר בחברת ייעוץ לא גדולה בוושינגטון הבירה. הייתי הינדי בטוח בעצמו, עצמאי, בעל עתיד מקצועי מזהיר. לא הייתם מעלים בדעתכם שלא הרגשתי בטוח מבחינה רוחנית. גם אני לא ידעתי שזה מצבי. אבל בהחלט לא חיפשתי את המשיח באופן פעיל.

כאן נכנס לתמונה הנְטר, חבר משיחי לעבודה. הנטר היה איש מכירות מצטיין עם שלל תחומי עניין, מוכר ואהוב על כל העובדים במשרד. מישהו אמר לי: "הוא משיחי, אתה יודע". איש מאיתנו לא היה בטוח מה זה אומר, אבל שנינו חשנו צורך להנהן ולומר "אהה".

ידעתי שהנטר אינו מתאים לתדמית שגיבשתי לעצמי לגבי אדם משיחי. משיחיים היו נחמדים, מיושנים, צבועים וחדגוניים. הנטר לא היה כזה. לכן התחלתי לצפות בו בעניין.

הפכנו לחברים. בילינו יחד ודיברנו על מגוון נושאים – משפחת סימפסון, שר הטבעות, המשיח, קרישנה, קפה ועבודה. אומנם האדון פעל באמצעות הנטר כדי למשוך אותי אליו, אבל מעולם לא הרגשתי שאני "פרויקט בישור" אלא חבר. אלוהים וידא בהשגחתו וחוכמתו שבזמן שהוא חולל משבר רוחני בחיי, הנטר יהיה לצידי. הוא נתן לו את החוכמה והאומץ לומר לי את האמת כשהייתי זקוק לה יותר מתמיד.

התנהגות של מבשר במקום העבודה

הנטר היה אז צעיר באמונה, אבל כל מאמין יכול ללמוד רבות מהדוגמה שלו וליישם את העקרונות האלה במקום העבודה.

  1. דבר בגלוי על המשיח

ראשית, דבר בגלוי על המשיח. היות שנדיר לפגוש משיחי במקום העבודה, חשוב שהאנשים במשרד ידעו שאתה תלמיד של המשיח. כך תוכל להיות זמין למאמינים חלשים ודוגמה ללא מאמינים. הבחור שסיפר לי על אמונתו של הנטר, לא היה משיחי. ברור שלא נדבר על אמונתנו בצורה פוגענית או חסרת אחריות, אבל אם נספר על חוויות מסוף השבוע, שיעור במקרא שבו השתתפנו או על התפילות שלנו למען הזולת, אנשים ידעו מהר מאוד שאנחנו משיחיים.

  1. גלה מצוינות בעבודתך

שנית, גלה מצוינות בעבודתך. לאחר שתדבר בגלוי על המשיח, צפה שחבריך לעבודה יצפו בך כמו שאני צפיתי בהנטר. עבוד בדרך שמשקפת את היצירתיות, הייעוד והטוב של אלוהים. היה נאמן וישר. עבוד "בלי להתלונן ובלי להתווכח" (פיל' ב 14). היכנע לממונים עליך ושרת בענווה את האנשים סביבך.

התנהגות כזאת אומנם איננה בישור לשמו, אבל אופי החיים שלנו בעבודה חייב לתמוך במסר הבשורה שאנחנו מבשרים ולא לסתור אותו.

  1. אהוב את חבריך לעבודה

שלישית, אהוב את חבריך לעבודה. טפח חברויות עם לא מאמינים במקום העבודה שלך, לא במטרה שיהיו "פרויקט בישור", אלא מתוך אהבה לאנשים שנבראו בצלם אלוהים. אל תקל ראש בחשיבות של אמון. שים לב שחלפו שנה וחצי מאז הנטר ואני נפגשנו, עד שלמדנו יחד את הכתובים ואלוהים פתח את אוזניי לשמוע את הבשורה.

נצל את הפסקת הצוהריים שלך בחוכמה. אם אתה יכול, נסה להיפגש עם חבריך לעבודה גם מחוץ לשעות העבודה. כך תוכל ליצור חוויות משותפות ולבנות קשר מחוץ למשרד וללא התלוצצויות והשיחות האופייניות לו.

  1. התכונן לבשר

רביעית, התכונן לבשר. אולי זה נשמע טיפשי, אבל כדאי שתוודא שאתה יודע להסביר את הבשורה בפשטות. התאמן במידת הצורך.

כשהאדון יספק לך הזדמנות, לא כדאי שהקול הפנימי שלך יציק לך ויגיד לך שאתה לא ברור. עדיף שתהיה חופשי להקשיב לחברך ולשמוע מה קשה לו להבין. אחרי הכול, הבשורה היא שמושיעה, לא השנינות שלך או השליטה המרשימה שלך באפולוגטיקה. אני מודה לאלוהים שהנטר היה ברור ואמיץ וסמך על כוח הבשורה.

  1. התפלל

חמישית, התפלל. התפלל בקביעות למען חברייך לעבודה. התפלל להזדמנויות טובות לבשר את הבשורה. התפלל שאלוהים ייתן לך אומץ. התפלל שאלוהים יגדל והאדם יקטן – כולנו נוטים להתבלבל בין השניים.

הזמן גם אחים ואחיות מהקהילה שלך להתפלל. הנטר סיפר לי שחבריו מהקבוצה ללימוד הכתובים התפללו למעני מהרגע ששאלתי אותו על אמונתו.

קריאה לנאמנות

ככל שהעוינות במקומות העבודה לאמונה המשיחית גוברת, כך גם העקרונות הבסיסים האלה חיוניים יותר. אלוהים ענה בטובו לתפילותיי הרבות. הוא העניק לי הזדמנויות טובות לבשר ושם מילים בפי. חבריי לעבודה ידעו שאני משיחי, אמונתי באה לידי ביטוי גם בעבודה וגם ביחסים הבין-אישיים, ואהבתי את חבריי לעבודה ביתר שאת כי הם נושאים את צלם אלוהים. כל אלה סיפקו לי הזדמנויות לדבר בגלוי על אמונתי. ואלוהים, בחסדו המדהים, בחר לפעול באמצעותי כדי להדריך את אחד מחבריי לאמונה.

צפה שהאדון יענה לתפילותיך וייתן לך הזדמנויות לדבר על המשיח, ולכן התפלל לאומץ. היה מוכן לנצל את הכישורים החברתיים שלך. אלוהים שם אותך היכן שאתה למטרה מסוימת.